Geokompositer för förstärkning av asfaltsbelagda vägbanor
Geonät av glasfiber, eller geokompositer, är geosyntetiska material som ofta används för att förstärka asfaltsbeläggningar. Sprickbildning är det vanligaste problemet i asfaltsytor. Det kan bero på att den tidigare asfaltsytan varit dålig eller på sträckningskoefficienter, temperaturförändringar, fukt eller frys-tö-cykeln. Alla de här problemen kan lösas med våra geosyntetiska nät av glasfiber. Näten tillverkas av glasfiber som stickas i en dubbelriktad struktur och beläggs med bitumen. I geokompositerna sammanfogas glasfibernät med geotextil av nonwoven-polypropen. Produkten är CE-certifierad och kännetecknas av hög kvalitet, hållfasthet och temperaturbeständighet.
Regional Product Manager
ellen.lidholm@viacon.se
Forestry and Sales Representative
jim.wedegren@viacon.se
Geonät sparar in både arbetskostnader och transportkostnader eftersom de är mycket lätta och enkla att lägga ut på plats.
Geonät kännetecknas av låg töjning (upp till 3 %) och hög draghållfasthet (upp till 200 kN/m).
Materialet är beständigt mot höga temperaturer, upp till 240 °C.
Produkten finns i olika storlek, vikt och hållfasthet från 50 kN/m upp till 200 kN/m.
Näten är korrosionsbeständiga och har en livslängd på upp till 100 år.
Förebyggande av reflekterande sprickbildning
Förstärkning av asfaltskikt, till exempel i områden med tung trafik (flygplatser, parkeringar)
Förstärkning av anslutningar mellan två olika strukturer eller nya och gamla strukturer
Förebyggande av hjulspår
Förstärkning av anslutningar vid breddade vägbanor
ViaCon constructs connections. Consciously.
Vi kombinerar mer än tre decenniers erfarenhet med dagens spjutspetsteknologi och viktiga hållbara mål. ViaCon är en pionjär inom rörbroar, vägtrummor och geoteknik- och dagvattenlösningar.
ViaCon AB
Box 2064
Vallgatan 21
SE-531 02 Lidköping, Sverige
Copyright 2021 © “ViaCon” Group, All rights reserved.